Volkan Mirzalı

“İşimi yaparken en fazla keyif aldığım şey bireylerin kendi potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Bireylerin kendi farkındalıkları ile içinde olmaktan keyif alacakları ortamları oluşturabilme yolculuklarında hizmet verebiliyor olmaktan büyük bir mutluk duyuyorum.”

 Özgeçmiş

Management Centre Türkiye (MCT)’nin danışman kadrosunda yer alan Volkan Mirzalı, organizasyonların liderlik, stratejik yönetim, değişim yönetimi ve performans yönetimi konularında gelişimlerine uzmanlık alanlarıyla destek oluyor.

Volkan Mirzalı başarılı bir organizasyonun temel gereksiniminin bünyesindeki çalışanların iletişim gücü, kendilerini geliştirme isteklilikleri ve takım ruhu olduğuna inanıyor. Kurum kültürünün oluşmasında ve yaşatılmasında bütünün tüm parçalarının aynı amaca odaklanmış olmasını önemsiyor. Yöneticilerin liderlik özelliklerini kullanmaları ile çalışma veriminin ve üretkenliğin pozitif etkileşimler ve ortamlar sayesinde daha hızlı artacağına inanıyor.

Volkan Mirzalı’nın MCT bünyesinde eğitim veya çalıştay programları gerçekleştirdiği kurumlar; TEB, Yapı Kredi, Finansbank, Akbank, HSBC, TSKB, Tofaş, FNSS, Koç Finans, Koç Holding, Garanti Emeklilik, Aklease, İpragaz, ISS, Vodafone, Colgate Palmolive, Şişecam, Enerjisa, Teknosa, Brissa, Phillip Morris, 3M, Çukurova Ziraat, Türkiye Petrolleri, Sandoz, Eczacıbaşı, Bayer, Glaxo Smith Kline, Boehringer Ingelheim, Abdi İbrahim, Media Satürn.

1996 yılında O.D.T.Ü Çevre Mühendisliği bölümünden den mezun olan Volkan Mirzalı 13 yılı aşkın süre Garanti Bankası’nda çalıştı. Bu süre zarfında kurumun şube, bölge ve genel müdürlük katmanlarında hem pazarlamaya dönük hem de destek departmanlarında çalıştı.

2011’den beri Management Centre Türkiye (MCT) ile beraber çalışmakta olan Volkan Mirzalı İngilizce, Almanca ve İspanyolca bilmektedir.

Uzmanlık Alanları

  • Liderlik
  • Stratejik Yönetim
  • Değişim Yönetimi
  • Performans Yönetimi
  • Etki İle İkna
  • Kişisel Etkililik
  • Ekip Yönetimi ve Çalışan Gelişimi

Bugünlerdeki İlgi Alanları

Şirketlerdeki lider ruhlu yöneticilerin yönetsel becerilerini arttırmada kullanabilecekleri storytelling ve inovasyon konuları ile ilgilenmektedir.