Management Centre Türkiye

Ortak Yönetim Kültürü

Ortak Yönetim Kültürü

Önde gelen finans kurumlarından biri için gerçekleştirilen bu projede ortak bir yönetim kültürü yaratmak hedeflenmiştir. İki büyük finans kurumunun birleşmesi ve ardından gelen değişim sürecinin planlanması için öne çıkan projede temel hedef, tüm yöneticilere yeni kurum yetkinliklerinin temel alındığı bir eğitim programıyla beklenen yönetim yetkinliklerini paylaşmak ve her biriyle ilgili günlük yaşamlarında kullanabilecekleri araçlar sunarak, altyapı sağlamaktır. Eğitim programı oldukça yoğun, etkileşime dayalı ve sunulan araçların pratik uygulamalarını içerecek şekilde tasarlanmıştır. Kurumun her düzeydeki tüm yöneticilerini kapsam dahiline almaktadır. Projenin hazırlık çalışmaları sırasında şube ziyaretleri ve her düzeyden yönetici gruplarıyla atölye çalışmaları gerçekleşmiş, Management Centre Türkiye (MCT) danışmanlarının her biri uzmanlık alanlarındaki en iyi uygulamalarıyla tasarım sürecine katkıda bulunmuştur.

Management Centre Türkiye (MCT) danışmanlarından oluşan dokuz kişilik ekip, projedeki dil ve mesaj birliğinin sağlanması üzerine çalışarak bu tarz projelerin kilit başarı faktörlerinden birini gerçekleştirmiştir.

Bu projede, Management Centre Türkiye (MCT)’nin tüm büyük projelerinde olduğu gibi kurum içi iletişim ve görsellik oldukça ön plandadır. Bunlara örnek olarak; projeye özel bir isim ve kimlik çalışması yapılması, lansmana özel gazete ve projeye özel web sitesi çalışmaları gösterilebilir. Bununla birlikte projede daha önce hiç kullanılmamış katılımcı ve sınıf malzemeleri geliştirilmiştir. Projenin yönetim kültürüne sağladığı katkıyı gözlemleyen üst düzey yöneticiler destek ve tebrik mesajlarını proje ekibi ve Management Centre Türkiye (MCT)’ye ulaştırmışlardır.