Management Centre Türkiye

Danışmanlarımız

Danışmanlarımız

Ahu Gül Oğuzülgen Şakaklı

“Yaptığım işin en keyif aldığım tarafı, kurumların ihtiyaçlarını anlayarak bu ihtiyaca uygun çözüm önerileri ile onları daha ileriye götüren projeleri yönetmek, kişilerin ve kurumların hayatlarinda farklılık yaratmaktır.”

→ DEVAMINI OKU

Arif Gürdenli

“Danışmanlık hayatımın son yıllarında farkettim ki, tek bir gerçeklikle sorunlara etkin çözümler getirilemiyor çünkü her bireyin iş yaşamına kattığı anlam çoklu ve farklılaşan gerçekliği oluşturuyor.Kıdemli bir danışman olarak bakış açımı varsayılan doğrular ile sınırlandırmamalı,arayışımı ve öğrenmemi sürdürmeliyim. MCT Danışmanlık’ta varlık nedenim, bireylerin, ekiplerin ve organizasyonların gelişimine katkıda bulunmak ve gelişimin devamlılığını sağlayacak beceriler ile sistemleri geliştirerek, kurumların İK alanındaki rekabet avantajını artırmaktır.“

→ DEVAMINI OKU

Ateş Ataseven

“15 yıla yakın bir süredir içinde bulunduğum kurumsal hayat boyunca yaşamımı geriye dönülmez şekilde etkileyen tüm insanların ortak özelliği, ekipleri önünde sergiledikleri etkin liderlik becerileri olmuştur. Tüm kalbimle inanıyorum ki, ‘kendi hayatının liderliğini eline alamayan insanlar, başkalarının hayatlarının liderliğine soyunamazlar’. MCT Danışmanlık’taki varlık nedenim, bir yandan kendi hayatımın liderliği konusunda gelişim sağlarken, bir yandan da hizmet ettiğim kurumlarda çalışan insanların farklılıklarının farkına vararak kendi hayatlarının liderliklerini ellerine alma süreçlerine yardımcı olabilmektir.”

→ DEVAMINI OKU

Ateş Diyaroğlu

“Yirmi seneye yaklaşan iş hayatımda global bir firmanın her kademesinden ve tüm fonksiyonlarından profesyonellerle çalışma fırsatım oldu. Bireylerin, kendi hayatlarının (dolayısıyla kariyerlerinin) gelişiminin önündeki en önemli engellerden biri olabildiğine yakından tanık oldum. Günümüzde; kolektif aklın ve birikimin, doğru süzgeçlerden geçip yapılandırıldığında daha önceki on yıllarda olduğundan çok daha büyük bir kaldıraç etkisi yarattığı bir gerçek ve ben bu fırsatın bu ülkenin çalışma gücüne sunulması yolculuğunda MCT Danışmanlık bünyesinde yer almaktan çok mutluyum.”

→ DEVAMINI OKU

Ayçe Armağan Hamzaoğulları

“Bu işin en keyifli yanı bazen kişilerin de farkında olmadıkları güçlü yanlarını onlara göstermek, bazen de hayatlarını zorlaştıran ancak değişmesi / gelişmesi çok da zor olmayan yönlerini onlara gösterip gelişimlerine katkıda bulunmak. Kariyerimin başından bu yana insanlarla iletişimde bulunarak, bir ekibin parçası olmak, işimin en sevdiğim yönleri oldu. Danışman olarak bu fırsatı bolca yakalayıp bir yandan kendimi geliştirirken, bir yandan da kişilerin kendilerini tanımaları ve potansiyellerinin farkında olmaları için yanlarında olmaktan dolayı mutluyum.”

→ DEVAMINI OKU

Aziz Emre Günel

‘’Sokrates “ tek bildiğim şey, hiç bir şey bilmediğimi bilmektir” diyeli oldukça uzun zaman geçti. Zaman, bu öğretiyi her geçen gün daha da haklı çıkardı. Ne kadar çok öğrenirsem o kadar çok anlamlanıyor bu felsefe ve ben MCT Danışmanlık’ta bitmeyen bir enerji ile sürekli öğrenerek ve öğrendiğimi paylaşarak insanların da gelişimine değer katmaya çabalıyorum. Potansiyelimi fark etmeye uğraşırken, onlardan aldığım ilhamla da büyümeye çalışıyorum. Hepimiz için tek dileğim, önümüze çıkan her fırsatta, potansiyelimizi açığa çıkarmak, onu zincirlerinden kurtarmak… Uzanabildiğimiz kadar ileriye ve uzanabildiğimiz kadar derine, hep birlikte!… ‘’

→ DEVAMINI OKU

Ece Süeren Ok

“MCT Danışmanlık’ta varlık nedenim, 20 yılın üzerindeki yönetim, insan kaynakları, pazarlama ve satış tecrübelerimi de kullanarak, bireylerin, ekiplerin ve organizasyonların gelişimine katkıda bulunmak ve gelişimin devamlılığını sağlayacak beceriler ile sistemleri geliştirerek, kurumların İK alanındaki rekabet avantajını artırmaya destek olmaktır.”

→ DEVAMINI OKU

Gözde Berber Özbalaban

“Kariyerim boyunca mesleğim ile ilgili öğrendiğim en değerli bilgi, organizasyonlarda hayal edilen değişimin, bireylerin bakış açısı ve iletişiminin değişmesi ile yaşandığı gerçeği oldu. Şirketler, sürekli gelişim ve pozitif değişim yolculuğunda ilerlerken ‘insan’ faktörünün resimdeki asıl kahraman olduğunu unutmamalılar. Bu inançla, birlikte yol aldığım organizasyonlarda en önemli hedefimi, ‘insanlara’ dokunabilmek ve organizasyonların gelecek resmini güzelleştirmek olarak tanımlıyorum.”

→ DEVAMINI OKU

Mehmet Namık Aydın

“Hayatına dokunabildiğim kişilerin, yeni heyecanlarını benle paylaşırken gözlerindeki ışıltıyı görebilmek, bana çok fazla keyif veriyor… Kendimi yeniliyorum, gelişiyorum duygularını bana yaşatan her girişimimden, eylemimden çok fazla keyif alıyorum… Benim, farkındalığını artırmasına yardımcı olduğum bir kişinin, çevresindeki diğer kişilere katkı sağladığını gözlemlemekten aşırı keyif duyuyorum… ‘Yarın bugünden daha iyi olacağım’ diye düşünmek ve bu konuda bir şeyler yapabilmek yaptığım işe bağlılığımı ve inancımı artırıyor.”

→ DEVAMINI OKU

Merve Ergin

“Hayatım boyunca eğitim ve gelişimi en büyük zenginlik, eğitim ve gelişim için edindiğim fırsatları bir şans olarak gördüm.Bu fırsatların ve şansın herkese tanınması için çaba sarf etmek, eğitim ve gelişimi olabildiğince yaygınlaştırmak beni bu hayatta en çok mutlu eden, kendimi gerçekleştirmemi sağlayan şeydir. Bu misyon doğrultusunda yerine getirdiğim gönüllü çalışmaların sonrasında şirketlerin organizasyonel gelişimlerine profesyonel katkı sağlamak istedim ve MCT Danışmanlık ile tanıştım. “Bireylerin gelişimi, organizasyonların dönüşümü” için var olmak tam olarak beni tanımlayan şeydi.”

→ DEVAMINI OKU

Mine Kobal Ok

‘’Finans, perakende, eğitim / danışmanlık ve ilaç sektörlerindeki toplam 20 yıl deneyim sonrasında MCT Danıişmanlık’a iki nedenden dolayı katıldım; birincisi kendilerinden birşeyler öğrenebileceğim insanlarla birlikte olmak ve ikincisi sürekli gelişim gerçeği.’’

→ DEVAMINI OKU

Nazan Uytun

“Yetişkin Eğitiminde temel prensip bilgi değil, tutum değişikliğini yaratacak ilhamı verebilmektir.”

→ DEVAMINI OKU

Özlem Binay Bodur

“Hizmet ettiğim görevimde beni en çok etkileyen unsur, bireylerin gelişim yolculuklarına destek verebilmek, izleyebilmek aynı zamanda kendi bireysel gelişimimi de zenginleştiren keyifli bir alışveriş sürecine dünüştürebilmek. Gelişimi kafaya takan, hizmet etmeyi seven, en iyisini arayanların buluştuğu bir uzmanlık…”

→ DEVAMINI OKU

Serkan Küçükselek

“Hayatın her anında, icra edilen her işte, çıktısı ne olursa olsun keyif almanın gerekliliğine inananlardanım… Bu inançla; hikayesine dokunduğum her insanla neyi, ne kadar öğrenirsem öğreneyim, öğrenci kalabilmenin keyfini yaşıyorum ve kendim dahil herkese soruyorum; “Dalda kalabilmek mi daldan düşebilmek mi?”

→ DEVAMINI OKU

Ufuk Kılıç

“İnsanoğlu aldığı ilk nefesle yaşamdaki mücadelesine başlar. Bu mücadeleyi sürdürürken kişi farkındalığını artırmak ve derinleşmek adına kendini ne kadar dışarıdan gözlemleyebilir, kendine karşı ne kadar samimi ve sahici olursa, mücadelesini o kadar keyifli hale getirecek ve başarılı olacaktır. Kendi değerimizi keşfetmemiz, iş hayatında zorlayıcı etkenlerle başa çıkmamızı ve potansiyelimizin yadsınamaz gücünü ortaya koymamızı sağlayacaktır. Bu da iş hayatında sürekli gündemde olan performans yönetimine etki eden asıl faktördür. Benim için yaptığım işin en heyecan verici ve keyif aldığım yanı, kişilerin bu performans yolculuklarında kendi potansiyellerini gerçekleştirme ve yeteneklerini keşfetme süreçlerine liderlik ve rehberlik etmektir.”

→ DEVAMINI OKU

Volkan Mirzalı

“İşimi yaparken en fazla keyif aldığım şey bireylerin kendi potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Bireylerin kendi farkındalıkları ile içinde olmaktan keyif alacakları ortamları oluşturabilme yolculuklarında hizmet verebiliyor olmaktan büyük bir mutluk duyuyorum.”

→ DEVAMINI OKU

Zuhal Üstertuna

“1998 yılından beri edindiğim yönetim danışmanlığı tecrübelerime dayanarak, “en kritik yönetim becerisi nedir?” diye sorulsa, tek cevabım, “gelişimi yaratabilmek için, insanı dahil edebilme becerisi” olurdu. Stratejileriniz için en iyi stratejistlerden destek alabilirsiniz, en iyi etkinlik ve iş modellerini tasarlattırabilirsiniz ama insana işlemeyen her model, her strateji hayatta değil, sözde ve eşyada (bilgisayarda, dosyada, afişte, vs) kalmaya mahkûmdur. MCT’de varlık nedenim, firmaların rotalarına insanlarını dahil edebilmelerini desteklemektir.”

→ DEVAMINI OKU